Teknoloji

Yıldız Gemisi Aracının İlk Yörünge Uçuşunun Tarihi Belli Oldu

Elon Musk yönetimindeki uzay şirketi SpaceX, Starship adlı dev roketini uzun süredir geliştiriyor. Musk, geçtiğimiz günlerde insanları Ay’a ve nihayetinde Mars’a taşıyacak roketin yörünge uçuşuna başladı. hazır olduğunu açıkladı ve bu deneyin yakında gerçekleşebileceğini söyledi. Uçuşla ilgili tek sorununuz ise ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA)Onay alınması gerektiği belirtildi.

Bugün beklenen haber geldi ve FAA’nın Starship aracı Marvelous Heavy roketi ile yörünge testine çıktı. gerekli izinler alınmıştır. ilan edildi. Bunun ardından uçuşun ne zaman yapılacağına dair ilk bilgi geldi.

İlk yörünge testinin Pazartesi günü yapılması planlanıyor.

SpaceX, kendi sitesinden yaptığı açıklamada yörünge testini gerçekleştirdi. 17 Nisan Pazartesi, 15:00 amacını belirtti. Şirket için dönüm noktası olacak testte, Starship ve Superior Heavy roketi Teksas’ta test edildi. yıldız üssüÜsten fırlatılacağı bildirildi.

120 metre Yıldız Gemisi Hem yük hem de insan taşıyabilen bir araç. En değerli özelliği ise tamamen yeniden kullanılabilir olmak. SpaceX, aracın insanlığın Ay’a dönüşünü sağlayacağını ve önümüzdeki dönemlerde Mars ve ötesine yolculuklara yardımcı olacağını söylüyor. İki katmanlı aracın ilk katmanı Superior Heavy roketinden, ikinci katmanı ise Starship uzay aracından oluşuyor.

NASA, 2025 yılının sonlarında düzenlenecek Artemis III görevinde astronotları Ay’a taşımak için Starship’i seçmişti. Kasım 2024’te gerçekleştirilecek Ay görevi için ise roket SLS’sini seçmişti. Starship’in SLS’den hem daha büyük hem de daha güçlü olduğunu belirtelim.

Starship yörünge uçuşu nasıl izlenir?

Yaklaşık 90 dakika sürecek uçuşun tamamı Yıldız Üssü üssünden başlayacak ve Hawaii yakınlarında bitecek Ayrıca SpaceX, fırlatmanın YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu