Teknoloji

Schumacher Ailesi Sahte Yapay Zeka Röportajına Dava Açtı

Michael Schumacher 2013’te geçirdi kayak kazası Beyin hasarı geçirdikten sonra halkın arasına çıkmadı. Ancak haftalık Alman gazetesi Die Aktuelle, 15 Nisan 2023 tarihli kapağında Schumacher’in gülümseyen bir fotoğrafını yayınladı. “Michael Schumacher, ilk röportaj”başlığıyla yapay zekanın ürettiği sahte bir röportaj yayınladı.

Röportaj, Schumacher’in aile hayatı ve kazadan sonraki sağlık durumu hakkında uydurma alıntılar içeriyordu. Yazının sonunda ise röportajın yapay zeka ile üretildiği belirtildi. CNN’e konuşan Schumacher ailesinin avukatı, ailenin bu sahte AI röportajı nedeniyle Die Aktuelle’ye karşı çıkıyor. Yasal işlem başlatacağını doğruladı.

Aile mahremiyete değer verir

Kazadan sonra Schumacher ailesi, motor sporları efsanesinin sağlığıyla ilgili güncellemeleri minimumda tuttu ve kapalı kaldı. Eylül 2021’de Corinna SchumacherNetflix’te yayınlanan Formula 1 mesleğini anlatan belgeselde eşinin durumundan bahsetti. “Her gün bana ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor”dedi.

“Evde birlikte yaşıyoruz. Terapi yapıyoruz. Michael’ın kendini daha iyi ve rahat hissetmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ve ona ailemizi, aramızdaki bağı hissettirmeye çalışıyoruz. Onun da dediği gibi ‘Özel olan özeldir’. Benim için özel hayatının tadını çıkarmaya devam etmesi çok önemli. Michael bizi her zaman korudu ve şimdi biz de Michael’ı koruyoruz.”

Derginin sekizinci sayfasında yer alan “Hayatım Tamamen Değişti” başlıklı geçersiz röportaj, Schumacher’e atfedilen ve kazadan bu yana aile hayatı ve tıbbi durumuna atıfta bulunan hayali alıntılar içeriyor. Ancak ancak yazının sonunda röportajın yapay zeka tarafından üretildiği okuyucuya aktarılıyor.

haberevren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu