Haber

Kosova’da Ukrayna’ya destek yürüyüşü ve tören düzenlendi

Ukrayna-Rusya savaşının 1. yılı nedeniyle Kosova Meclisi’nde tören düzenlendi.

Törene Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti ve Kosova’da çalışan Ukraynalı gazetecilerin yanı sıra ülkenin üst düzey temsilcileri ve büyükelçileri katıldı.

Osmani törende yaptığı konuşmada, hakikati korumanın ve paylaşmanın değerini bildikleri için Ukraynalı gazetecilere gönüllerini ve kapılarını açtıklarını söyledi.

Savaşın ilk yılında Ukrayna ile dayanışmanın en üst düzeyde olduğunu belirten Osmani, “Ukrayna hiçbir zaman yalnız kalmayacak çünkü orada her gün Avrupa’nın bütünlüğü ve özgürlüğü savunulmaktadır. Dünya, Ukrayna’nın hegemonik eğilimleriyle karşı karşıyadır. farklı bölgelerdeki otokratlar her zamankinden daha fazla.” terimleri kullandı.

Kurti yaptığı konuşmada Kosova olarak 5 bin Ukraynalı sığınmacıyı ağırlamaya hazır olduklarına değinerek, “Kosova’mızın 12 Ukraynalı gazeteciye ev sahipliği yapmasından dolayı mutluyuz. Kosova) hem duygu hem de sığınak olarak evinize dönüşecek.” söz konusu.

Dayanışma amacıyla Kosova’nın ana meydanlarına Ukrayna bayrakları asıldı.

Öte yandan Ukraynalı gazeteciler başkent Priştine’de Ukrayna için bir ayak izi yürüyüşü düzenledi.

Yürüyüşte hayatını kaybedenler anısına mumlar yakıldı, “Ukrayna kazanacak” ve “Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunuz için teşekkür ederiz” yazılı pankartlar ve pankartlar taşındı.

Ayrıca ülkedeki resmi binalar ve ana meydanlara dayanışma amacıyla Ukrayna bayrakları ve takviye mesajları asıldı.

Ülkelerinde savaşın başlamasının ardından Ukraynalı gazeteciler, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi’nin Kosova Gazeteciler Derneği iş birliğiyle düzenlediği “Yerleşik Gazeteciler” programı kapsamında Kosova’ya geldi.

Kosova Hükümeti’nin barınma, sağlık hizmeti ve aylık 500 avro maaş sağladığı gazeteciler, Kosova Gazeteciler Derneği’nin başkent Priştine’deki ofisinden çalışmalarını sürdürüyor.

caglayancerithaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu