Ekonomi

Depremden etkilenen illerde prim borçlarının ödeme süreleri uzatıldı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 31 Temmuz’da sona erecek olan mücbir sebep halinin alınan kararla 30 Kasım 2023’e kadar uzatıldığı belirtildi. Başkanın.

Açıklamada, bu kapsamda il ve ilçelerdeki patronların prim borçlarına ilişkin alınan karar ile bilgi, belge ve beyannamelerin verilmesine ilişkin son tarihler paylaşıldı.

Buna göre Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde faaliyet gösteren işverenlerin, sigortalıların ve genel sağlık sigortalılarının 6 Şubat-30 Kasım 2023. Teslim süresi 15 Aralık’a (bu tarih dahil) uzatılmıştır.

Söz konusu belgelerin bu süre içinde teslim edilmesi halinde yasal süresi içinde verilmiş sayılacaktır.

2023 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarına ait prim borçları gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmadan 29 Aralık’a kadar ertelenecek. .

Vadesi geçen borçlar yasal süresi içinde ödenmiş sayılır.

Yeniden yapılandırılan, ertelenen ve taksitli borçlar için Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 6 Şubat itibarıyla yeniden yapılandırma/taksitlendirme işlemlerini iptal etme şartına girmeyen işveren, sigortalı ve hak sahiplerinin ödeme son ödeme tarihi Gaziantep 6 Şubat-30 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında sona eren taksitlerin ödeme süresidir. Bu süre içinde ödenen taksitler yasal süresi içinde ödenmiş sayılır.

Son ödeme tarihi 6 Şubat – 29 Aralık 2023 arasında olanlar için son ödeme tarihi 29 Aralık 2023 olarak kabul edilecektir.

Kontrol muayenesine tabi tutulan ve muayene muayene tarihleri ​​1 Şubat – 29 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında olanların muayene muayene tarihleri ​​29 Aralık 2023 olarak belirlendi.

Gecikme takviyesi uygulanmayacak

6 Şubat 2023 itibari ile fazla veya vadesi gelmemiş ödemeler ve kamu zararlarından doğan kurumsal alacaklar nedeniyle oluşan mevcut alacaklar ile yeniden yapılandırma/taksitlendirme süreçlerini aksatacak duruma gelmemiş ve ödeme süresi dolmuş mevcut alacaklar ve 30 Kasım’a kadar tahakkuk edecek alacakların ilgili mevzuat gereği 29 Aralık vade farkı uygulanmadan vadesi. tarihine ertelenecektir.

6 Şubat tarihi itibariyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da faaliyet gösteren meslek mensupları ile acentelik ve sorumluluk sözleşmesi bulunan işverenler ile Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya dışında işyeri bulunan işverenler, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin “SGK Bildirimleri” kısmını ise eylül, ekim ve ekim aylarına ait ödemelerin 15 Aralık tarihine kadar ibraz edilmesi ve tahakkuk edecek prim borçlarının 29 Aralık tarihine kadar ödenmesi durumunda söz konusu yükümlülükler yasal süresi içinde yerine getirilmiş kabul edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu