Ekonomi

Edirne’de 22 bin 500 dönüm tarım arazisi sulamaya açıldı

Edirne’de İl Özel İdaresi tarafından yürütülen tarımsal sulama projeleri ile 22.500 dekar tarım arazisi kapalı sistemle sulamaya kazandırıldı.

İl Özel İdaresi, modern sulamanın yaygınlaştırılması ve çiftçinin kazancının artması amacıyla bu yıl 14 tarımsal sulama projesine yaklaşık 30 milyon lira bütçe ayırdı.

Edirne Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, Kaymakam İsmail Hakkı Batı ve üreticilerle birlikte Havsa ilçesine bağlı Tahal köyünde sulamaya açılan alanda incelemelerde bulundu.

Ciğerci, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarımdan elde edilen geliri artırmak için sulanabilir tarım arazisi miktarını artırdıklarını söyledi.

Edirne’nin tarımsal potansiyeli yüksek bir kent olduğunu vurgulayan Ciğerci, tarımsal sulamanın kent için çok değerli olduğunu söyledi.

İl Özel İdaresi olarak tarımsal sulamaya ayrı bir önem verdiklerini anlatan Ciğerci, şöyle konuştu:

“Bu yıl hayata geçirilen 14 proje ile köylerimizde 22 bin 500 dekar sulanabilir alanı çiftçilerimizin hizmetine açmış olacağız. Suyun israf edilmediği kapalı sistem sulama projeleri yürütüyoruz. Bu kapsamda açılan kuyulardan alınan su bazı yerlerde göletlerden bazı yerlerde ise kapalı sistemle temasa geçerek tarım alanlarını sulamaya açıyoruz. Sulama ikinci ve alternatif işlerin ekimine büyük katkı sağlıyor. Üreticilerimizden olumlu geri dönüşler alıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu